Dzieci to wulkany energii i kreatywności. Bez względu na wiek, kochają ruch, zabawę w naturze i odkrywanie nowych rzeczy. Świetnym pomysłem na rozwijanie tych tendencji jest zabranie dziecka do lasu.
Co zyskują dzieci w czasie leśnych zabaw?
Czują się bardziej komfortowo w obliczu nieznanego
Poprzez zabawę w lesie i kontakt z przyrodą rozwijają umiejętności adaptacji.
W lesie dzieci mają także okazję obserwować faunę i florę danego ekosystemu, dzięki czemu doświadczają drobnych zagrożeń pojawiających się w życiu codziennym i oswajają lęki. Spędzając czas na świeżym powietrzu, w lesie, maluchy uczą się akceptować różne sytuacje, które mogą je zaskoczyć, przez co stają się bardziej asertywne.
Nagły deszcz czy kontakt z małymi zwierzętami uczy dzieci akceptować niespodziewane sytuacje i rozwijać mechanizmy radzenia sobie.
Zabawa w naturze redukuje lękowość
W przyrodzie zachodzi wiele zmian, które mogą stanowić dla dziecka cenne lekcje. Dlatego dzieci w lesie nigdy się nie nudzą i zawsze znajdują nowe rzeczy do obserwacji i nauki. Dzięki temu lękowe z natury dzieci mogą czuć się w przyrodzie spokojniejsze.
Co więcej, świeże powietrze w połączeniu z dźwiękami natury działa na dzieci wyciszająco i zapewnia im pogodę ducha.
Przebywanie w naturze pomaga dzieciom z deficytem uwagi
Zaburzenia koncentracji to problem, który coraz częściej dotyka dzieci i dorosłych. Redukuje go przebywanie w naturze. Dzieci mogą trenować uważność, obserwując procesy zachodzące wokół nich, a las idealnie nadaje się do tego rodzaju ćwiczeń.
Las rozwija kreatywność
Środowisko leśne to miejsce, które stale pobudza dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając zabawę o nieograniczonym potencjale. Przebywanie w otwartej przestrzeni zawierającej w sobie wiele zróżnicowanych elementów to okazja, by puścić wodze fantazji i stworzyć różne scenariusze zabawy, od gier przygodowo-eksploracyjnych po bardziej medytacyjną aktywność taką jak obserwacja zachodzących wokół procesów.
Dlatego natura to dla dziecka nieskończone źródło zasobów rozwijających jego kreatywność w zgodzie z osobowością i potrzebami.
Las uczy miłości do natury
Wreszcie, leśne zabawy rozwijają miłość do przyrody. Ekspozycja na środowisko naturalne uczy szacunku dla przyrody i jej darów, a także wykształca postawę ekologiczną.
Obserwując zależności pomiędzy zwierzętami, roślinami i ludźmi, dzieci uczą się o swojej roli w ekosystemie i uświadamiają sobie, że ich postawa ma znaczenie.
Powyżej przedstawiliśmy jedynie kilka elementów korzystnego wpływu zabaw w lesie na rozwój dziecka. Zachęcasz swoje pociechy do przebywania w naturze? Jakie inne korzyści mogą z niego wynikać?