Zima to wymarzona pora roku dla najmłodszych. Mają wówczas naprawdę duży wybór aktywności, od zabawy w domu i miłych chwil z kubkiem herbaty w ręku w przytulnej atmosferze aż po lepienie bałwana i bitwy na śnieżki, gdy za oknem trzaska mróz.
Choć bez wątpienia jest to dla naszych pociech nie lada frajda, rodzice mają niekiedy powody do niepokoju. Chcą uchronić swoje dzieci przed wszystkim, co złe, w tym także przed zimnem.
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposób na taką aurę jest zakładanie odzieży dziecięcej warstwami, tak aby zadbać o odpowiednią temperaturę ciała.
Czym jest tzw. ubieranie warstwowe, czyli na cebulkę?
Koncepcja zakładania odzieży dziecięcej na cebulkę polega na nakładaniu na siebie kilku warstw różnych materiałów. Mają one za zadanie chronić przed utratą ciepła, jednocześnie pozwalając dzieciom zdjąć pewne elementy garderoby, gdy będzie im za gorąco.
Dlaczego w przypadku odzieży dziecięcej warto stosować tzw. ubiór na cebulkę?
Ta metoda ubierania dzieci ma bowiem wiele zalet. Wykorzystując odpowiednie materiały i ubrania, możemy na dłużej zachować odpowiednią temperaturę, mając przy tym pewność, że rzeczy nie pochłoną wilgoci z ciała, co mogłoby spowodować ich zmoczenie.
Najlepsza metoda ubierania dzieci na cebulkę
Wszyscy kochamy kanapki. Ale czy da się ubrać dziecko zupełnie tak, jak gdybyśmy właśnie przygotowywali sobie śniadanie czy kolację? Tak, to nie pomyłka!
Najlepszym i najprostszym sposobem na warstwowy ubiór jest właśnie stworzenie struktury „kanapki”. W ramach trzech warstw możesz mieszać i dobierać elementy odzieży, dostosowując je pod kątem pogody.
Warstwa podstawowa
To pierwsze ubrania, jakie będzie mieć na sobie Twoja pociecha. Oprócz bielizny w przypadku tej warstwy warto postawić na cienkie rzeczy, dzięki którym maluch będzie się czuł przytulnie. Dobrym pomysłem jest połączenie T-shirtu lub lekkiego kombinezonu z legginsami. Taki strój na pewno nie będzie krępował też ruchów.
Warstwa podstawowa nie powinna zawierać materiałów wykonanych z bawełny. Ten surowiec lepiej sprawdzi się w przypadku cieplejszej pogody. Pochłania bowiem wilgoć i może ulec zmoczeniu, narażając dziecko na niechcianą grypę. Właśnie dlatego podczas ubierania najmłodszych warstwa podstawowa ma kluczowe znaczenie.
Warstwa pośrednia
Warstwa pośrednia daje nam z kolei pewne pole do improwizacji. Jak wspominaliśmy, trzeba pamiętać, że musi być grubsza, tak aby utrzymać ciepłotę ciała w kontakcie z pierwszą warstwą. Pamiętaj: im więcej puszystości, tym cieplej!
W przypadku warstwy pośredniej dobrze jest wybrać kurtkę puchową lub polarową. Ten ostatni materiał zda też egzamin w przypadku spodni.
Warstwa zewnętrzna
Ta uważana przez wielu rodziców za najważniejszą warstwa powinna zawierać odporne na wiatr i wilgoć kombinezony. Jest to korzystne, ponieważ z założenia ma chronić pozostałe dwie warstwy przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg.
Ważne jest jednak przy tym to, aby odzież dziecięca była odpowiednio elastyczna, aby nie ograniczać ruchów ciała malucha.
W przypadku zewnętrznej warstwy sprawdzą się wodoodporne kurtki, spodnie lub kombinezony, a także odzież polarowa i wełniana.
Teraz, kiedy wiesz już dużo na temat ubioru na cebulkę „w stylu kanapkowym”, możesz odetchnąć z ulgą, wiedząc, że Twoje dziecko będzie się świetnie bawić na zewnątrz, nie odczuwając przy tym zimna!